Katalog Biblioteki

Autor Tytuł Opis Okładka
Adamczewski
Jan

Legendy Starego Krakowa

W każdej legendzie jest trochę prawdy, a każdej prawdzie uroku dodaje nieco nieprawdy, fantazji, zmyślenia. Bo przecież "legenda jest siostrą historii..." Miejscem, które szczególnie upodobały sobie legendy, jest piękny, prastary Kraków. Prezentowany tom przedstawia jego tajemniczych mieszkańców i niezwykłe historie, które dopowiadają to, czego nie było, a co tylko mogło się zdarzyć...
Typ: Książka
Andersen
Hans

Dzikie łabędzie

Oto królewicze zaklęci w dzikie łabędzie przez złą macochę, dzielna Eliza i ich niezwykla przygoda. Jedna z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. To klasyka literatury dziecięcej, a do tego piękne ilustracje i wygodny dla małych czytelników format.
Typ: Książka
Andrzejewski
Jerzy

Bramy raju i dwie inne historie

Książka zawiera trzy krótkie opowieści - "Bramy raju", "Ciemności kryją ziemię" i "Idzie skacząc po górach". W każdym z utworów autor podejmuje próbę obrazoburczego obnażenia różnych zjawisk historii i kultury, które z biegiem czasu, bywają przez człowieka idealizowane i przeradzają się we wzniosłe, ale kłamliwe mity.
Typ: Książka
Autor
Nieznany

Pieśń o Rolandzie

Wypożyczona

Dzieło powstałe prawdopodobnie na początku XII wieku uważa się za najpiękniejszy poemat epicki średniowiecznej Francji. Opowiada on o powrocie wojsk Karola Wielkiego z wyprawy do Hiszpanii. Niespodziewanie tylne straże wpadają w zasadzkę urządzoną przez Saracenów w pirenejskim wąwozie. Następuje krwawa bitwa i ginie wielu rycerzy Karola Wielkiego na czele z wodzem - odważnym i dumnym Rolandem. Pieśń stanowi pochwałę wierności, braterstwa i honoru, a pierwsze miejsce wśród innych średniowiecznych pieśni rycerskich zapewnia jej talent literacki nieznanego z nazwiska autora.
Typ: Książka
Babar

Babar Duch

Przygody słonia Babara
Typ: Książka
Bahdaj
Adam

Uwaga! Czarny parasol!

Kubuś i Hipcia wakacyjne dni spędzają na rozwiązywaniu tajemniczych zagadek. Pierwsza sprawa jest na pozór błaha: trzeba znaleźć jamniczkę Krecię, ulubionego pieska pani Szprotowej. Ale potem okazuje się, że para młodych detektywów musi odszukać także stary angielski parasol ze srebrną rączką. I wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty... Fatalne nieporozumienia, sensacyjne odkrycia, kradzieże, tajemniczy plan, prześladujący bohaterów pech - oj, będzie się działo!
Typ: Książka
Bakiewicz
Grażyna

Piastowskie orły

Piastowskie orły – 10 opowiadań z czasów Piastów to pierwsza pozycja z serii „Zdarzyło się w Polsce”. W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów, widziane oczami zwyczajnych ludzi: wojów, kupców i kmieci – naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik Piastowskich orłów stanie się świadkiem chrztu Polski i zjazdu gnieźnieńskiego, ujrzy bohaterów bitwy pod Legnicą i krwawej łaźni gąsawskiej, będzie towarzyszył Bolesławowi Chrobremu, Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu w najważniejszych chwilach ich życia… i śmierci.
Typ: Książka
Bampton
Bob

Moja pierwsza encyklopedia

Kolorowa encyklopedia dla dzieci w wieku 4 do 10 lat. Zawiera ponad 1800 haseł i około 550 ilustracji. Książka tłumaczy większość zjawisk ze świata dziecięcej codzienności. Aby ułatwić zrozumienie trudniejszych pojęć, zastosowano je w zdaniach przykładowych. Jest to znakomity przewodnik dla początkujących czytelników.
Typ: Książka
Banaszak
Dariusz

Ilustrowane dzieje Polski

„Ilustrowane dzieje Polski" obejmują historię naszych ziem od najdawniejszych śladów osadnictwa po dzień dzisiejszy. Obszerny materiał ilustracyjny nadaje pozycji charakter albumowy. Tekst został opracowany w taki sposób, że prócz podstawowych informacji przedstawia również mało znane fakty i ciekawostki. Podział na części, rozdziały i układ graficzny stron ułatwiają i uatrakcyjniają lekturę.
Typ: Książka
Barber
Shirley

Wróżka i Gwiezdny Ząbek

Czy kiedykolwiek chcieliście spotkać Gwiezdną Wróżkę? Czy wiecie, w co mogą zmienić się wasze mleczne zęby? Hania i Tomek bardzo pragnęli poznać odpowiedzi na te pytania. Zwłaszcza Tomek, bo to jemu wypadł ząb. Właśnie wtedy odwiedziła go Gwiezdna Wróżka i zabrała wraz z siostrą do Krainy Obłoków. Pokazała im niezwykły ogród gwiazd i wyjaśniła, dlaczego dziecięce zęby są takie ważne i cenne. Ty też możesz poznać sekret Gwiezdnej Wróżki. Wystarczy, że przeczytasz tę bajkę, a przekonasz się, co fantastycznego może się zdarzyć, gdy wypadnie ci ząb. Poproś mamę, babcię lub starszą siostrę, żeby uszyła ci specjalny mały woreczek, w którym przetrzymasz swoje mleczne ząbki do czasu, gdy zjawi się po nie Gwiezdna Wróżka...
Typ: Książka
Barber
Shirley

W królestwie elfów

Hania spotyka z Zaczarowanym Lesie elfy, z którymi frunie ponad morzem do ich odległej krainy. Jest zaproszona na ślub książęcej pary: zgodnie ze starą przepowiednią, jej obecność przyniesie młodej parze szczęście...
Typ: Książka
Bardijewska
Liliana

Dom ośmiu tajemnic

To bardzo tajemnicza książka. Jednym z jej głównych bohaterów jest Dom – stara, zniszczona kamienica, który odkrywa przed mieszkańcami, a szczególnie przed jedenastoletnim Marcinem swoje sekrety. To właśnie tu, a nie w nowo budowanym wieżowcu chłopiec przeżyje niesamowite przygody poznając historię Domu oraz jego mieszkańców.
Typ: Książka
Beręsewicz
Paweł

Co tam u Ciumków?

Ciumkowie to wbrew pozorom nie żadne dziwaczne stwory. To po prostu mama, tata, Grzesiek i Kaśka. Mama kocha tatę, tata kocha mamę, tata i mama kochają Kaśkę i Grześka, Kaśka i Grzesiek kochają tatę i mamę, Grzesiek i Kaśka kochają się nawzajem (zwykle), a do tego dochodzi jeszcze Burek! Zdziwicie się, ile ciekawych rzeczy może się zdarzyć w kochającej rodzinie.
Typ: Książka
Bridwell
Norman

Walentynki Clifforda

Przyjacielski pies Clifford, wielki ulubieniec dzieci na całym świecie...Prezentowane nowe tytuły są glównie przeznaczone dla najmłodszych czytelników, którzy bawiąc sie z wielkim Czerwonym Psem mogą uczyć sie czytania ze zrozumieniem.
Typ: Książka
Brzechwa
Jan

Szelmostwa lisa Witalisa

„Znano różne w świecie lisy: Był więc lis Ancymon Łysy; Pospolity lisek rudy, Pełen sprytu i obłudy; Lis niebieski - wielka sknera; Zezowaty lis - przechera; Czarny lisek ogoniasty; Lis Patrycy Jedenasty; Srebrny lis niezwykle szczwany; Lis Mikita spod Oszmiany; Lecz nie było w świecie lisa Ponad lisa Witalisa...” itd.
Typ: Książka
Brzechwa
Jan

Sto bajek

Książka zawiera prawie wszystkie, najbardziej znane wierszyki Jana Brzechwy.
Typ: Książka
Brzechwa
Jan

Szelmostwa lisa Witalisa

„Znano różne w świecie lisy: Był więc lis Ancymon Łysy; Pospolity lisek rudy, Pełen sprytu i obłudy; Lis niebieski - wielka sknera; Zezowaty lis - przechera; Czarny lisek ogoniasty; Lis Patrycy Jedenasty; Srebrny lis niezwykle szczwany; Lis Mikita spod Oszmiany; Lecz nie było w świecie lisa Ponad lisa Witalisa...” itd.
Typ: Książka
Brzechwa
Jan

Brzechwa dzieciom-wiersze i wierszyki

Wiersze Jana Brzechwy to świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta ( hipopotam, kaczka, kwoka, żuk, stonoga, pies, jeż, żaba, wrona, ślimak ) i rośliny ( pomidor, koper, szczypiorek, kalarepka, groch, pietruszka, cebula, burak, fasola ). Poza humorem, utwory zawierają zaskakujące zakończenie, często poprzez zaprezentowana historyjkę, uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie, a pochwalają dobre
Typ: Książka
Brzechwa
Jan

Pchła Szachrajka

Niektórych bajek po prostu nie wypada nie znać. Jedną z tych fenomenalnych, wciąż aktualnych i rozbawiających zarówno tego małego, jak i dużego czytelnika do łez, jest „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy. Przewrotna, pełna inteligentnego humoru i niecodziennego dowcipu publikacja, opatrzona cudownymi, barwnymi i dużymi ilustracjami, zachwyci każdego malucha i sprawi, że często będzie on po książeczkę sięgał.
Typ: Książka
Brzechwa
Jan

Sójka

Jeden z najbardziej znanych wierszy Jana Brzechwy , by najmłodsze pokolenie Polaków poznało wiersze z dzieciństwa rodziców i dziadków.
Typ: Książka
Byron
George

Giaur

Najbardziej znana powieść poetycka okresu romantyzmu, która w Polsce zyskała jeszcze na popularności dzięki przekładowi Adama Mickiewicza. Zderzenie w utworze dwu kultur: wschodniej muzułmańskiej i zachodniej chrześcijańskiej podkreśla tragiczna historia Giaura, Lelii i Hassana. Wiarołomna miłość Giaura i Lelii staje się przyczyną zamordowania kobiety, co z kolei prowadzi do zabicia muzułmanina przez kochanka, który to z kolei po dokonaniu zemsty zamyka się w klasztorze. Giaur stał się wzorem wielu kreacji romantycznych i na stałe wszedł do literatury europejskiej.
Typ: Książka
Carnegie
Donna Dale

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Gdy ma się naście lat, życie może wydawać się być skomplikowanym szczególnie, jeśli jest się dziewczyną. Spójrzmy prawdzie w oczy: nastolatki spotykają się z problemami i przeżywają rozterki, których chłopcy w ich wieku nie potrafią sobie nawet wyobrazić, a co dopiero dać sobie z nimi radę. I tu w sukurs spieszy ta książka, która może pomóc Ci stać się mądrą i pewną siebie przywódczynią i przyjaciółką. Dzięki niej młode czytelniczki mogą poznać skuteczne metody wywierania wpływu na innych, rozładowywania napięć i radzenia sobie z własnymi błędami...
Typ: Książka
Carroll
Lewis

Alicja w Krainie Czarów

Niezapomniana, klasyczna powieść na pograniczu snu i jawy. Magiczna podróż małej dziewczynki do fantastycznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć. Tę powieść Lewisa Carrolla, wybitnego matematyka i profesora Oxfordu, uznano za arcydzieło literatury światowej. Doskonała lektura dla czytelnika w każdym wieku.
Typ: Książka
Carter
Howard

Odkrycie grobowca Tutanchamona

Fascynująca książka, przypominająca powieść detektywistyczną, autorstwa wybitnego archeologa, który to w 1922 roku odkrył w Dolinie Królów w Egipcie niesplądrowany grobowiec młodego faraona Tutanchamona. Wydarzenie to uznano za największe odkrycie archeologiczne XX wieku, a historia ta jak i słynna klątwa Tutanchamona wciąż budzi niesłabnące zainteresowanie.
Typ: Książka
Centkiewiczowie
Alina i Czesław

Odarpi syn Egigwy

Akcja tej opowieści rozgrywa się na Grenlandii w XX wieku. Utwór opowiada o dorastaniu chłopca w skrajnych warunkach Dalekiej Północy, z dala od wszelkiej cywilizacji. Tematyka koncentruje się wokół tematu przetrwania, walki o jutro. Autorzy przybliżają w swoim utworze kulturę eskimoską, tradycję oraz mity i legendy.
Typ: Książka

Strony